Základne domenove pojmy a informacie

Si začiatočník v obore domén? Neváhaj, pytaj sa!
Virtuln servery

Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod shuwix v 11 Aug 2008 02:04

Welcome
No aby si sa toľko nenahľadal tak ti dám husté základy v kocke. :D Je to hlavne stavané na medzinárodné domény, keďže niesom majiteľom žiadnej .sk .cz domény a nemám absolútne prehľad.

V tomto businesse potrebuješ sledovať trendy, mať dobré tools a intuíciu a šťastie.

Nejaké pojmy:
CTR - click through rate - u parkovania je to vlastne počet clickov / počet návštev.
CPM alebo RPM - cost per milenia / rate per milenia - u parkovania to znamená koľko zarobíš za 1000 visitorov (pri súčasnom priemere), u webmasterov je CPM koľko stojí/zarobí za 1000 vzhliadnutí bannera
expired doména - je vypršaná doména, znamená že jej predošlý najiteľ si ju nazaplatil na ďaľší rok. Na to je niekoľko webov, kde sú listy čerstvo vypršaných domén ale domén ktoré čoskoro vypršia.
backorder - je spôsob, ktorý ponúkajú niektorý registrátori domén. Znamená, že pre teba danú doménu sledujú a keď vyprší, budú sa snažiť ti ju uchmatnúť skôr ako ju uchmatnú iní. Backorder je citateľne drahší ako regfee, a väčšinou im to nevyjde.
DNS - Domain name server - tu u domain registrara zadáš buď DNS hostingu alebo parkovacej spoločnosti
type-in - to je traffic (návštevnosť), ktorá vzniká tak, že niekto priamo napíše URL do browseru. Napríklad keď niekto hľadá LCD telku, tak semtam niekto napíše do browseru http://www.LCDTV.com
mistyped - znamená, že doména má preklep a počíta sa s tým, že ten preklep spravia aj ľudia a bude nejaký type-in. Napr. keď máš google.com a niekto vlastní gogole.com, tak mu tam príjde dosť ľudí, čo sa seknú pri písaní. Takisto niekto semtam omylom nedá bodku a napíše wwwgoogle.com vtedy browser berie, že meno domény je wwwgoogle.com a načítava http://www.wwwgoogle.com . Takže ak máš šikovný mistyped domény, ktorá má veľkú návštevnosť, môžeš mať slušný type-in.
regfee - registračný poplatok u domény, často používaný pojem na zahraničných domainer fórach.
parkovanie - je spôsob zarábania na doméne, ak z nej nechceš vytvoriť normálnu stránku, iba ju nechávaš ležať ľadom. Parkovacia spoločnosť ti vygeneruje stránku podľa keywords (kľúčové slovo/á ktoré udáš pri doméne), vyberaj keywords podľa toho, čo návševníci hľadajú na danej doméne. Napr. ak by si mal doménu freeflashgames.com tak si vyber keywords games, online games, flash games alebo niečo podobné, úmerne k tomu bude vytvorený obsah parkovanej stránky. A čím relevantnejší je obsah k záujmu visitorov, tým väčší CTR a aj viac $$$.
discount coupon - sú u zahraničných registrátorov akcie na nejaké typy domén, kde máš zľavu ak platný kupón zadáš. Napr. platné coupony na GoDaddy.com registrátora nájdeš na http://www.retailmenot.com/view/godaddy.com (tam sú bodované a tie čo majú vysoké percento úspešnosti sú tie posledné a nájdeš tam ľahko platný)

Typy domém napr. sa stretneš s:
LLLL.com znamená to LetterLetterLetterLetter.com 4 písmenová .com doména.
Alebo máš NNN.com to je zas Number........
CVCV.com znamená consonant-vowel-consonant-vowel = spoluhláska samohláska spoluhláska samohláska

Aké domény si vyberať. Potrebuješ nepremrhať peniaze na domény, ktoré nemajú hodnotu ani regfee.
Toto je celé zložitejšie ako to vyzerá.
Môžeš kúpiť domény, kde očakávaš nejaký type-in a čumíš ako ti ide denne nejaký cent.
Potom sú domény, ktoré type-in nemajú žiadny ale sú nejakým spôsobom dobré. Napr. pre SEO (Search engine optimisation).
Napríklad digitaltelevision.com, goldenjewelry.com a pod. kde je type-in mizivý, ale doména má veľkú hodnotu pre tých, čo tam chcú vybudovať e-shop a pod.
Ďalej sú domény, ktoré nemajú nejaký zmysel ale sú ľahko zapamätateľné a dobre sa vyslovujú (ústnym tradovaním medzi ľuďmi sa dá získať návštevnosť), dá sa z nich spraviť "brand". Napr. zaza.com

Sú aj domény s číslami a pomlčkami, ale do tejto sféry sa nehrň, najlepšie sú vychytané a u slabších je riziko, že kúpou len zahadzuješ peniaze.

Vždy keď kupuješ doménu ktorú chceš hlavne predať, a neočakávaš zárobok z parkovania tak musíš mať na pamäti pár vecí.
Hodnota domény je len taká, koľko je niekto za ňu ochotný zaplatiť. Ale sú základné pravidlá, ktoré by ťa mohli naviesť.
Vo všeobecnosti hodnotu určujú tieto faktory
či je generic (znamená že sú to presné keywords, môže ich byť aj viac napr. pizzaowen.com)
dĺžka - čím menej znakov tým lepšie
vek domény - ako dlho doména beží (môžeš si pozrieť históriu napr. na archive.org) vplýva na pozíciu v googli
singular / plural domény majú niekoľko krát menšiu hodnotu (napr. flower.com vs flowers.com) aj ked sú výnimky, napr. wordpressthemes.com je lepšia ako wordpresstheme.com a vyplýva to z vyhľadávania v googli kde "wordpress themes" má 8x viac vyhľadávaní.
DMOZ listing - či je umiestnená v DMOZ.org čo je ľudmi moderovaný directory a pridávajú ti tam len kvalitné stránky s unikátnym obsahom, google veľmi hodnotí či je doména v DMOZ listnutá.
Pagerank - je to rank ktorý doménam (každému html na stránke zvlášť) prideľuje google. Je to v závislosti od počtu liniek ktoré ťa linkujú, ich kvality a pod, o pageranku sa dočítaš hodne googlením. Pagerank sa dá však docieliť rovnako tým, že si stránku linkujú ľudia lebo je dobrá alebo aj spamom. Vplyv Pagerank-u na cenu domény klesá a je to skôr len taký orientačný faktor. Treba si pozrieť počet backlinks a či idú zo stránok s obdobným obsahom. Trustrank je dôležítejší pre google, ale nedá sa zistiť. Je to niečo ako pagerank ale s tým, že google započítava iba linky od relevantných stránok. To znamená ak máš blog o elektronike a linkujú ťa stránky o elektronike tak si pre google lepšia stránka ako mnoho iných.
type-in traffic - u mnohých domén dáva veľa na cene, lebo je to traffic ktorý je vždy a zadarmo a dá sa speňažiť buď parkovaním, alebo veľmi pomôže vybudovanej stránke k rozbehu.
traffic - čím viac návštev tým lepšie. Ale aj tu robí na cene viac faktorov, SE traffic (návštevnosť z výhľadávačov) je cennejší lebo je relevantný obsahu stránky a teda tí visitori skôr nájdu to čo hľadajú a ostanú vysieť na stránke dlho a zaujímajú ich produkty ktoré ponúka, taktiež sa môžu stať returning visitors (tí čo sa do pár dní vrátia). Nezmyselné linky z kadetade môžu mať efekt na traffic, ale nemusia mať efekt na sales.

Taktiež je veľmi dôležitá hodnota keywords v doméne použitá, záleží to na revenue/visitora v danej sfére.
Napr. doména stockmarket.com s 5 type-in denne zarobí viac ako hornyteens.com s 20 type-in už len pri parkovaní, lebo za adult click máš tak 2-3 centy a za click okolo obchodu, investovania, obchodu s akciami, komoditami aj 50-100 centov.
Zrkadlo tomuto je aj počet vyhľadávaní vo vyhľadávačoch, čím viac vyhľadávaní, tým viac ľudí daný keyword hľadá a tým je ľahšie nájsť traffic (napr. mať stránku s niekoľko tisíc návštevami denne u porna nie je problém) ale získať 100 návštev denne na stránku o programovaní v PHP je väčší problém. Takže čím ťahšie je získať návštevnosť pre danú oblasť, tým rastie cena clicku.
Tools k tomuto sú
http://www.digitalpoint.com/tools/suggestion
Tu je aj overture aj wordtracker v jednom, ale wordtracker z tadeto skoro nikdy nedá výsledky (lebo sú limity serveru wordtrackeru na ich IP)
http://freekeywords.wordtracker.com

Tu ti ich porovnám. Overture má presnejšie výsledky, keďže sleduje viac ľudí. Wordtracker je aj tak veľmi dobrý, lebo rozlišuje singular / plural. Takže používaj oba.
Taktiež ich používaj pri rozmýšľaní, či danú doménu kúpiť alebo nie, počet hľadaní ti dá obraz o tom, aký je záujem o danú sféru. Taktiež ak nájdeš dosť výhľadávaní pre viac slov, môže byť na takú istú .com nejaký type-in aj keď je viacslovná.

Kúpiť .com, .net alebo .info, .org, .biz?
Najcennejšie sú .com, držal by som sa tým, u iných TLD (top level domén) nemáš žiadny alebo takmer type-in (pokiaľ to nie je napr. mistyped nejakej veľmi navštevovanej .net alebo .org domény)
Ak náhodou, tak ešte .net majú nejakú hodnotu keď sú fakt dobré, že máš nejakú vychytávku tak to ber. Ale opatrnne, ber že doména čo si nezarobí na seba parkovaním a ani ju nepredáš je vlastne strata nejakých 7$ ročne a keď máš takých domén mnoho tak môžeš ísť pekne do straty.

K českým resp. slovenským doménam je dobrý , tam už si len vyplň keyword
http://search.seznam.cz/stats?collocati ... mit=Hledej

Na ocennenie domén sa dá použiť algoritmové appraisaly (appraisal je ohodnotenie domény, existujú free alebo potom platené certifikované, ktoré môže brať kupec ako relevantnú informáciu o cene, ale dobré stoja od 50$ viac takže sa oplatia len pre fakt dobré domény kde počítaš s vysokou cenou)
uzitocne-tools-a-stranky-k-domenam-t41.html
Tieto free appraisaly zväčša hodne prestrelia cenu domény. Je to len také, aby si si vedel spraviť obraz. Každý z týchto appraisalov má niekde problém, jeden slabšie hodnotí keywords, iný zas viacmenej násobí nejakú základnú cenu návštevnosťou.
Dnscoop.com je asi najlepší, semtam použi estibot.

Ak chceš lepší appraisal, opýtaj sa v sekcii appraisal na popredných domainer fórach
dnforum.com
namepros.com

Trochu to skrátim, som mrte unavený :)

Predaj domén-> tu, na iných domainer fórach (dnforum, namepros), an e-bay-i, na Sedo.com (musí byť aj parkovaná u nich), Afternic.com, Moniker, atď atď googli. :D
Ďaľšia metóda je oslovovať majiteľov iných webov, ktorým by tá či ona doména padla vhod. Ak nenájdeš kontakt, tak skús cez whois lookup. Ak má niekto WhoisGuard (skrývanie identity majiteľa domény), je tam generovaný e-mail ktorý to posunie skutočnému majiteľovi na mail.
http://whois.domaintools.com
Takto môžeš vytrieskať najviac peňazí za doménu, keďže tu ide o koncového zákazníka.

Ak chceš kúpiť nejakú doménu s návštevnosťou od niekoho alebo máš možnosť kúpiť expired doménu, tak čítaj následovné

Sú dva časté indikátory u domény.
Pagerank - je to síce len orientačný rank u google ale robí dosť na hodnote domény. Ak máš stránku s Pagerankom tak sa dá predávať textové linky cez brokerov, a dosť sa dá zarobiť. Ale musíš mať aspoň nejaký jednoduchý web, aby podľa archive.org histórie sedel žáner obsahu, lebo tí čo kupujú stránky s pagerankom si kuknú či je ten content relevantný ich a či aj tie linky a predošlí obsah bol taký istý ako teraz.

Alexarank - Alexa je spyware, ktorý monitoruje browsovanie ľudí a robí štatistiky, koľko ľudí sa kde nachádzalo. Viacmenej je rozšírená u ľudí, čo majú IE6, a posledný rok ľudí s ich toolbarom je dosť málo takže je nepresná. Donedávna Rank znamenal koľkatá si najnavštevovaniejšia stránka an internete (podľa tej malej vzorky ľudí s ich toolbarom). Takže ak máš pagerank 100 tak si stá najnavštevovanejšia.
Problém je v nepresnosti, pagerank 10000 môže mať aj stránka so 6000/denne návštevami aj s 500.

Aj Pagerank aj Alexarank sa dajú takzvane spoofnuť (zdanlivo sa javia iné hodnoty), robí sa to cez redirecty.

Sú ale tools, kde sa dá zistiť, či je daný pagerank pravý a taktiež ak si pozrieš na Alexa.com nejakú doménu a traffic details, tak máš v grafe meno domény, ak je iné ako doména ktorú si vyhľadal, znamená to, že je spoofnutý Alexarank, a ten čo ti píše v skutočnosti patrí tej doméne v grafe.

Fake pagerank checker - tool ktorý ti overí či je pagerank pravý, nie je dokonalý ale myslím, že je to to najlepšie čo je k dispozícií
http://www.expireddomainup.com/domain-t ... ction.html
Estibot.com má overovanie Alexaranku (keď ti dá value bez trafficu aj s trafficom tak overuje Alexarank)

Expired domény sa dá hľadať cez množstvo stránok takže kľudne googli :D:

Zabudol som niečo? Iste mnoho ale už som KO. Nespravil som teraz z teba superznalca, ale myslím že na rozbeh ti to dosť pomôže.

Na registráciu domén môžeš použiť mrte registrátorov, napr. godaddy.com, name.com, namecheap.com, vyberaj podľa ceny. Pri godaddy by som neodporúčal propagovať domény cez spam, ak ťa niekto natrie tak máš po doméne alebo musíš zaplatiť nejaký nezmyselný FEE. Ináč je godaddy v pohode, len pozor na spam.

Na parkovanie tu ľudia používajú najčastejšie SEDO, ja som teraz prešiel na parked.com a mám o dosť vyššie príjmy za click. Ak chceš môžeš sa registrovať cez môj referral link v podpise dole, čím mi prispeješ na novú klávesnicu, lebo tú čo mám teraz som úplne rozmlátil pri písaní tohto guide-u.

Good luck.
ICQ@me (at) 316 274 874
Môj blog je v prdeli, čítajte Dragov, je super, často aktualizovaný a aj sa naučíte aj zasmejete:
http://www.404m.com
Obrázok užívateľa
shuwix
Moderátor
 
Príspevky: 682
Registrovaný: 06 Apr 2008 02:47
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod Idea v 11 Aug 2008 12:16

tom@s nic proti ale ked sa user bude chcet zaregistrovat zaregistruje sa :)
IMGHost.sk - Zdieľaj svoje obrázky zadarmo
Obrázok užívateľa
Idea
Nový člen
 
Meno: MaŤko
Príspevky: 91
Registrovaný: 13 Apr 2008 12:37
Bydlisko: Trenčín
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod slacker v 11 Aug 2008 17:30

shuwix obdivujem ta za tak vycerpavajuci "navod" a dakujem za podrobne info, urcite sa to hodilo nielen mne. Mas za to +1 :-)
slacker
Nový člen
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 10 Jún 2008 00:30
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod kiwwisk v 15 Sep 2008 09:53

Shuwix, predbehol si ma, ale to nevadí ;-)

Na svojom blogu som uverejnil prvů verziu slovníku domainera a domainingu, môžete ho nájsť tu: http://www.kiwwisk.cz/slovnik-domainer

Prípadné podnety na vylepšenie napíšte buď sem alebo ešte lepšie priamo do blogu, ďakujem!
Obrázok užívateľa
kiwwisk
Člen
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 04 Apr 2008 09:52
Bydlisko: Trnava
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod nepto v 19 Jan 2009 13:10

S tym fake page rank checkerom by som robil opatrne, pretoze on na 90% domen vykazuje fake pagerank a to su pritm zabehane weby etablovane 5 a viac rokov s relevantnym obsahom (cize ziadne traffic sites ani nic podobne, comu sa tu venujete).

Treba si uvedomit jednu vec: ak nechcete delit pagerank na viac hostov, napriklad typicky pre nas platon.sk vs http://www.platon.sk, tak si spravite redirect z http://www.platon.sk -> platon.sk (lebo opacne, je to podla vasho zelania).

Samozrejme hovorim o redirecte 301 Moved Permanetly http://www.checkupdown.com/status/E301.html (nie o temporary redirecte)

Tym eliminujete duplikatny content z dvoch odlisnych subdomen (aj ked v ramci tej istej domeny). Google tym usetrite pracu, lebo nebude musiet detekovat ze su to vlastne dva tie iste weby. Zaroven vas conent bude unique a to sa samozrejme ceni!

Inkriminovany redirect, ktory je ale plne OK, korektny, bezproblemovy, ale tie nastroje ho vyhodnoducuju ako FakePagerank. Takze preto s tym opatrne.
nepto
 
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod shuwix v 20 Jan 2009 00:23

Ten fake pagerank checker je v poslednej dobe nejak chybný, pred pár týždňami miesto výsledku napísal časť kódu stránky ktorú overoval, dúfam že to spravia.
V čase písania tohto threadu to bol asi najpresnejší tool čo našlo v prvých xxx odkazoch na google pre "fake pagerank checker" :\
ICQ@me (at) 316 274 874
Môj blog je v prdeli, čítajte Dragov, je super, často aktualizovaný a aj sa naučíte aj zasmejete:
http://www.404m.com
Obrázok užívateľa
shuwix
Moderátor
 
Príspevky: 682
Registrovaný: 06 Apr 2008 02:47
iTrader:

Re: Základne domenove pojmy a informacie

Poslaťod tomas_fashion v 15 Dec 2011 08:00

pekne po lopate - takto som to potreboval.. snažím sa zorientovať..
tomas_fashion
Nový člen
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 28 Nov 2011 08:04
iTrader:


Späť na Otázky nováčikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia